Antybiotyki w ciąży – najważniejsze zasady

0
1430
Antybiotyki w ciąży

W okresie ciąży trzeba na siebie uważać jeszcze bardziej niż zwykle. Organizm, w którym zachodzą prawdziwie rewolucyjne zmiany, pracuje wówczas na pełnych obrotach. Aby nie ryzykować potencjalnymi groźnymi powikłaniami, należy stosować się do szeregu zasad i zaleceń. Zdarza się jednak i tak, że odpowiednia dieta, zdrowy styl życia i unikanie wszelkiego rodzaju niebezpiecznych zachowań nie są w stanie uchronić ciężarnej przed infekcją bakteryjną.

Wówczas konieczne okazują się często antybiotyki. W ciąży mogą być one jednak przyjmowane wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza, który decyduje, jaki lek można zastosować oraz w jakiej dawce i przez jak długi czas powinien być on podawany. Jakie preparaty uznaje się za antybiotyki dozwolone w ciąży i o czym trzeba pamiętać podczas takiej kuracji?

Nic na własną rękę

Każda przyszła mama powinna mieć na uwadze fakt, że przyjmowanie jakichkolwiek leków (w tym tych dostępnych w aptece bez recepty, a także suplementów diety) w czasie ciąży powinno wcześniej zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Ingerencja farmakologiczna bez nadzoru medycznego może się skończyć poważnymi powikłaniami. Antybiotyki w ciąży zaleca więc i wprowadza wyłącznie specjalista. Po dokładnym i kompleksowym badaniu wybiera on odpowiedni preparat, określając dokładnie sposób i częstotliwość jego dawkowania.

Za antybiotyki dozwolone w ciąży uznaje się m.in. dość popularną amoksycyklinę. Ta substancja może być stosowana bez względu na aktualny etap ciąży. Oczywiście, w zależności od wskazań lekarz może zalecić inny antybiotyk, który może być stosowany w ciąży.

Antybiotyki w ciąży – na co uważać?

Przyjmując antybiotyk w ciąży, pamiętaj, by:

  • Oszczędzać się i dużo wypoczywać. Antybiotykoterapia to spore wyzwanie dla organizmu – możesz więc czuć się znacznie osłabiona. Nie odmawiaj sobie wypoczynku i ogranicz na jakiś czas wysiłek fizyczny.
  • Przyjmować probiotyk. Kuracja przy użyciu antybiotyku może mieć negatywny wpływ na naturalną mikroflorę bakteryjną jelit. Przyjmowany 2-3 godziny po dawce antybiotyku preparat zawierający przebadane szczepy bakterii probiotycznych może wspierać mikrobiom, uzupełniając go o „dobre bakterie”.
  • Dbać o lekkostrawną, zdrową dietę. Podczas leczenia antybiotykiem warto wprowadzić do jadłospisu kilka małych zmian, by dodatkowo wesprzeć organizm. Dostarczaj mu źródeł łatwo przyswajalnych witamin i składników mineralnych w lekkostrawnej formie. Warzywa, chude mięso i ryby gotowane na parze w towarzystwie kaszy lub ciemnego ryżu sprawdzą się w tym czasie idealnie. Sięgaj też po produkty bogate w naturalne probiotyki (jogurt, kefir, kiszonki itd.).
  • Stosować się do zaleceń lekarza i szybko reagować. Pamiętaj, by przyjmować lek zawsze o ustalonej godzinie i dokładnie w takiej dawce, jaką zalecił specjalista. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe reakcje swojego organizmu lub coś Cię zaniepokoi, jak najszybciej skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here