Bajki dla dzieci po polsku

0
947
Bajki dla dzieci po polsku

Bajką nazywamy krótki utwór literacki. Bajka zawsze zawiera morał. Znajduje się on na początku lub na końcu bajki. Bohaterami bajek są zwierzęta, przedmioty i ludzie. To najstarsza z form literackich. Wywodząca się z tradycji ludowej. Bajki obecne są we wszystkich znanych nam kulturach. Czytane i opowiadane z pokolenia na pokolenie. Mądre i uniwersalne. Bajki dla dzieci po polsku są najpiękniejsze. Idealne do czytania przed snem.

Bajki dla dzieci po polsku

Bajki dla dzieci po polskuPo raz pierwszy bajki pojawiły się w kulturze Greckiej. W Rzymie najlepszym bajkopisarzem był Fedrus. W okresie renesansu ich popularność była największa. Bajki dzielimy na dwa rodzaje: bajki epigramatyczne i bajki narracyjne. Ta narracyjna bardzo przypomina nowelę i posiada krótką fabułę. Bajka epigramatyczna jest krótsza i pozbawiona jest fabuły. Bajki dla dzieci po polsku po raz pierwszy zamieścił w Żywocie Ezopa Fryga Biernat z Lublina. Urodzony w tysiąc czterysta sześćdziesiątym roku w Lublinie. Był wykształconym pisarzem, który pracował jako sekretarz. Bajki dla dzieci po polsku są ulubioną lekturą naszych pociech. Pisane od wieków. Jedne z pierwszych napisał wszystkim nam znany Ignacy Krasicki. W kraju nazywany księciem polskich poetów. Urodził się w tysiąc siedemset trzydziestym piątym roku, w bardzo biednej rodzinie. Jego rodzina miała tytuł hrabiowski. Bajki dla dzieci po polsku pisał w okresie oświecenia. Tytuły bajek, których autorem był Ignacy Krasicki to: Lew pokorny, Kałamarz i pióro, Młot z kowadłem, Kulawy i ślepy, Mysz i kot oraz Mądry i Głupi. Książę polskich poetów zmarł w Berlinie czternastego marca w tysiąc osiemset pierwszym roku.

Bajki Reja i pozostałych autorów

Autorem bajek był również Mikołaj Rej. Poeta i prozaik renesansowy. Urodzony w zamożnej rodzinie. Jako pierwszy z poetów polskich pisał w ojczystym języku. Miał poczucie humoru i był otwarty na innych ludzi. Nic nie wiemy na temat jego śmierci. Miejsce pochówku pozostaje do dziś nieznane.
Bajki pisali również: Stanisław Lem, Aleksander Fredro, Adam Mickiewicz, Zofia Staniszewska, Maria Teresa Kiszczak, Teofil Wojciech Ostaszewski oraz Teofil Stanisław Nowosielski. Dzieci uwielbiają bajki. Mogą słuchać co wieczór jednej i tej samej historii. Powtórzenia zapewniają dzieciom bezpieczeństwo i komfort. Słuchanie bajek sprawia im przyjemność.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here