Dieta niemowlaka

3
2282
dieta niemowlaka

Ułożenie odpowiedniej diety dla niemowlaka nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Dieta niemowlaka powinna być odpowiednio zbilansowana i bogata w odpowiednie składniki. Również sposób w jaki niemowlak przyjmuje pokarm jest ściśle określony. Stosując się do kilku podstawowych zasad każdy rodzic jest w stanie ułożyć odpowiednią dietę dla swojego dziecka i z biegiem czasu wzbogacać ją o kolejne elementy. Można również skorzystać z porad dietetyków specjalizujących się w żywieniu dzieci lub poszukać odpowiednich informacji w internecie.

Zapewne każdy rodzic zadaje sobie w pewnym momencie pytanie odnośnie tego co można już wprowadzić do diety niemowlaka a czego jeszcze się nie powinno. Zazwyczaj po kilku miesiącach stosowania diety opartej o mleko można zacząć stosować inne produkty.

Dieta niemowlaka – Podstawowe zasady

Podstawową zasadą jest ta, że niemowlakom bezwzględnie nie powinno się podawać ciężkostrawnych posiłków. Ograniczać należy także dania przetworzone oraz tych zaopatrzonych w wiele substancji chemicznych, których często nawet nie potrafimy rozszyfrować.

Dieta powinna być lekkostrawna i możliwie jak najbardziej urozmaicona. Dobrym pomysłem jest podawanie dużych ilości zmiksowanych warzyw, owoców, mięsa i kasz. Generalnie dieta powinna dostarczać jak najwięcej składników mineralnych i witamin.

Dietę należy rozszerzać o nowe produkty stopniowo. Na początek staramy się przygotowywać dania jednoskładnikowe. Należy dokładnie skonsultować z lekarzem czas kiedy można rozszerzyć dietę o nowe produkty oraz kiedy można łagodnie przejść od dań przypominających w konsystencji papkę do dań, które można gryźć.

Unikajmy przygotowywania i podawania dziecku słodzonych produktów. Duża ilość przetworzonego cukru ma zgubny wpływ na zdrowie. Prowadzi do otyłości i poważnych chorób w przyszłości.

Rozszerzanie diety

Mleko jest podstawowym elementem diety najmłodszych dzieci do mniej więcej dwunastego miesiąca życia. Potem stopniowo rozszerzamy o nowe produkty. Są one nazywane przez dietetyków produktami uzupełniającymi. uzupełniają organizm dziecka o niezbędne składniki odżywcze i witaminy. W pewnym momencie życia mleko po prostu przestaje wystarczać. Organizm przystosowuje się do wchłaniania wielu witamin z innych produktów spożywczych.

Stopniowe rozszerzanie diety można zacząć stosować już po szóstym miesiącu życia. Oprócz dodawania nowych produktów można już wtedy powoli zmieniać konsystencję posiłków z papki do coraz większych kawałków. Prawidłowa kolejność rozszerzania diety o nowe produkty na pierwszym miejscu stawia warzywa, kolejnym etapem są owoce i chude mięso. Po skończeniu przez dziecko pierwszego roku można zacząć stosować pierwsze produkty mleczne. Najlepiej takie pozbawione cukru.

Pamiętajmy aby wszystkie zmiany w diecie konsultować ze specjalistami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here