Kiedy dziecko raczkuje

3
7372
kiedy dziecko raczkuje

Zanim małe dziecko nauczy się chodzić i biegać musi przejść przez trudny okres pełzania i raczkowania. Okres ten przypada pod koniec pierwszego roku życia. Kiedy dziecko raczkuje zaczyna odważniej poznawać świat, uczy się kształtów, dźwięków. Stopniowo także uczy się utrzymywać równowagę. Jest to pierwszy krok w stronę samodzielności małego człowieka.

Raczkujące dziecko uczy się podstawowej orientacji w przestrzeni i terenie. Używając zmysłu wzroku i słuchu potrafi ocenić odległości od poszczególnych przedmiotów. Ma też zbawienny wpływ na rozwój kręgosłupa i ogólny rozwój fizyczny.

Raczkowanie ma także duży wpływ na rozwój mózgu i układu nerwowego. Podczas raczkowania obie półkule mózgu są zmuszone do współpracy i koordynacji. Lewa półkula odpowiada za prawą stronę ciała i na odwrót. Raczkowanie sprawia, że obie półkule muszą zacząć ze sobą współpracować aby dziecko mogło utrzymać niezbędna przy raczkowaniu i chodzeniu równowagę.

Raczkowanie powinno się rozpocząć pomiędzy szóstym a dwunastym miesiącem życia. Czasami zdarza się, że dziecko zacznie raczkować szybciej. Zdaniem fizjoterapeutów nie jest to powód do niepokoju. Wręcz przeciwnie. Oznacza to, że dziecko jest dobrze rozwinięte i ma dużą motywację do poznawania świata za pomocą ruchu. Nie od razu jednak małe dziecko będzie umiało poruszać się do przodu. Najpierw będą to nieporadne ruchy wokół własnej osi i próby raczkowania do tyłu. Dopiero po tych próbach dziecko odważy się na raczkowanie do przodu i poznawanie świata w ten sposób.

Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować kiedy dziecko raczkuje po mieszkaniu?

Przede wszystkim należy zneutralizować wszystkie zagrożenia czyhające w mieszkaniu na raczkujące dziecko. idealnym podłożem jest oczywiście miękki dywan. Płytki lub panele są zbyt twarde i w razie upadku mogą sprawić dziecku niepotrzebny ból. Zadbajmy także koniecznie o specjalne nakładki na kanty mebli oraz urządzenia uniemożliwiające otwarcie przez dziecko szuflad. Potrzebne będą także zabezpieczające nakładki na kontakty.

Kiedy dziecko raczkuje powinniśmy mieć je cały czas na widoku. Może zdarzyć się wszystko. Dziecko może przejść do innego pokoju, gdzie nie zabezpieczyliśmy odpowiednio wszystkich mebli. Może także ściągnąć obrus ze stołu robiąc sobie krzywdę. Raczkujące dziecko musi być pod skrupulatną kontrolą rodzica, tak by uchronić je przed wszelkimi niebezpieczeństwami.

Aby pomóc dziecku w nauce raczkowania możemy spędzać z nim jak najwięcej czasu na podłodze. Można spędzać tak czas przy użyciu ulubionych zabawek malucha. Dobrym pomysłem jest budowa toru przeszkód z poduszek, kocy lub kołder.

Po prawidłowo przebytym okresie raczkowania dziecko łagodnie przechodzi w tryb chodzenia i biegania. Bardzo ważne dla rozwoju dziecka jest aby etap raczkowania przebiegał spokojnie, prawidłowo i bez żadnych przeszkód.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułDieta niemowlaka

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here