Kleszcze – jak się ich pozbyć?

Ciepła wiosenna i letnia pogoda sprzyja spacerom i aktywności fizycznej. Często odwiedzamy wówczas parki i lasy, w których istnieje ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Dlatego każdorazowo po powrocie do domu lub też do ośrodka, w którym wypoczywamy, warto jest zbadać swoje ciało, ponieważ istnieje ryzyko, że w którymś jego miejscu zagnieździł się ten pajęczak.

Jak rozpoznać kleszcza na ciele?

Kleszcza na ciele można rozpoznać po charakterystycznym czarnym i wypukłym punkcie, zazwyczaj o wielkości łepka od szpilki, dookoła którego skóra często jest zaczerwieniona. Oprócz tego miejsce, w którym znajduje się kleszcz, może swędzieć. Z bliska, chociaż nie zawsze, daje się zauważyć odnóża kleszcza. Ze względu na lokalizację kleszcza i kształt, może się zdarzyć, że wyczujemy go już w momencie zdejmowania ubrania.

Sposoby na pozbycie się kleszcza

Jeśli zauważymy na naszym ciele kleszcza, należy zareagować jak najszybciej. Zaleca się by kleszcze wyjmować pęsetą po jej odpowiednim wysterylizowaniu. Bardzo istotna jest technika wyjmowania kleszcza. Należy go chwycić jak najbliżej skóry i w delikatny sposób, ale jednocześnie pewnym ruchem pociągnąć do góry, a po całej operacji położyć na kartce lub chusteczce by sprawdzić, czy został on wyjęty w całości. Miejsce, w którym znajdował się kleszcz trzeba odkazić (najlepiej spirytusem lub wodą utlenioną) i położyć na nie gazik lub opatrunek.

Oprócz tradycyjnej pęsety, można też skorzystać z specjalnych przedmiotów do usuwania kleszczy dostępnych w aptece. Wśród nich znajdują się m.in. długopisy, karty i specjalne przyssawki pomocne przy pozbywaniu się kleszczy z ciała. Na każdym z tego typu przedmiotów znajduje się instrukcja obsługi, a o sposób użycia takiego narzędzia można także zapytać farmaceutę.

Jeśli wyżej wymienione sposoby nie pomogą i kleszcz nie zostanie usunięty lub będzie wyjęty tylko w części, należy pilnie udać się na pogotowie, gdzie ktoś pomoże usunąć nam całego kleszcza lub jego pozostałości. Nawet jednak pomimo usunięcia kleszcza samodzielnie należy przez kilka tygodni po dokonanej operacji, obserwować skórę wokół miejsca ukąszenia. Do wizyty u lekarza powinno nas skłonić zaczerwienienie, rumień i obrzęk. Oprócz tego w przeciągu kilku tygodni mogą się pojawić także objawy charakterystyczne dla grypy. Może to świadczyć o boreliozie, która wymaga pilnej wizyty u lekarza i zastosowania odpowiedniego leczenia.