Koronawirus – objawy i leczenie

0
1284
Koronawirus – objawy i leczenie

Koronawirus to nowe niebezpieczeństwo, z którym mierzą się ludzie na całym świecie. Trzeba mu sprostać, zachowywać ostrożność i postępować zgodnie z oficjalnymi zaleceniami. Wiele osób zastanawia się, czym charakteryzuje się koronawirus. Objawy są bowiem dość zróżnicowane. Jak je rozpoznać i jak zwalczać chorobę?

Koronawirus – Polska a reszta świata

Polska należy do państw, które dość szybko postawiły na lock-down, przez co udało się złagodzić przebieg epidemii. Nie oznacza to jednak, że zniknęło zagrożenie, jakim jest koronawirus. Polska, choć do tej pory uniknęła czarnego scenariusza z Włoch i Hiszpanii, wciąż znajduje się w grupie krajów z dziennymi przyrostami nowych przypadków.

Trzeba więc przestrzegać wszelkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa, a przede wszystkim być czujnym na symptomy pojawiającej się choroby.

Jakie objawy daje koronawirus?

Koronawirus może dawać różne objawy. Niektóre z nich występują częściej (i takie pojawiają się w poradnikach Ministerstwa Zdrowia), a niektóre są znacznie rzadsze.

Infekcja COVID-19, wywołana koronawirusem SARS-CoV-2, na początku przebiega dość łagodnie – gorączka rośnie stopniowo, a potem pojawia się uporczywy, suchy kaszel.

Najsilniejszy przebieg infekcji notuje się zazwyczaj po około 5-7 dniach od zakażenia i w tym sensie COVID-19 różni się od zwykłej grypy sezonowej, która zazwyczaj postępuje szybko i gwałtownie, ale pacjent stosunkowo prędko dochodzi do zdrowia.

Skąd wiadomo, że może to być koronawirus? Objawy tego typu powinny wzbudzić niepokój:

  • trudności z oddychaniem
  • silny suchy kaszel
  • wysoka gorączka (powyżej 38 °C)
  • uczucie rozbicia i przemęczenia

Do tego może jeszcze dochodzić uczucie uciskania w klatce piersiowej oraz utrata smaku i węchu.

Nietypowe, rzadko występujące objawy koronawirusa to na przykład:

  • cieknący katar
  • bóle głowy
  • nudności
  • biegunka

Gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy, zgłoś się przez telefon po pomoc medyczną do lekarza pierwszego kontaktu. Omijaj stacjonarne punkty opieki lekarskiej. W razie pogorszenia się stanu zdrowia, zostanie do ciebie skierowana specjalnie przystosowana karetka pogotowia.

Jak leczyć infekcję wywołaną koronawirusem?

Tak jak nie ma szczepionki na nowego koronawirusa SARS-CoV-2, tak nie ma obecnie jednego, uniwersalnego leku na COVID-19.

Lekarze zazwyczaj leczą pacjentów objawowo, dostosowując terapię do indywidualnych uwarunkowań. Dotyczy to oczywiście przypadków hospitalizowanych, ale nie wszyscy muszą przebywać chorobę na łóżku szpitalnym.

Jeśli pacjent ma łagodne objawy i nie ma zagrożenia życia, wystarczy samoizolacja domowa aż do momentu całkowitego wyzdrowienia (potwierdzonego testem).

Podczas zwalczania choroby ważne jest nawodnienie, wygrzewanie się, nawilżanie powietrza, wietrzenie pomieszczeni, odpoczynek i regularny sen. Można również, po konsultacji z lekarzem, przyjmować takie same leki, co przy regularnej grypie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here