Opcje binarne – inwestowanie w inny sposób

Dostęp do możliwości inwestowania w zróżnicowane instrumenty finansowe w dzisiejszych czasach jest bardzo łatwy. Do niedawna jedynym popularnym sposobem inwestowania była giełda papierów wartościowych i inwestycje w akcje publicznych spółek. Dla osób preferujących mniejszy poziom ryzyka, ale jednocześnie akceptujących niższej stopy zwrotu pozostawały obligacje państwowe i obligacje przedsiębiorstwa.

Na świecie od kilkudziesięciu lat (w Polsce od lat kilkunastu) bardzo ekspansywnie rozwija się natomiast rynek instrumentów pochodnych i nowych instrumentów finansowych. Jednocześnie dostęp do handlu tymi instrumentami jest łatwiejszy niż kiedykolwiek, przede wszystkim ze względu na dostępność do platform handlowych przez internet. Bardzo popularnym instrumentem, w który wielu inwestuje swoje środki są opcje binarne. Handlować opcjami może praktycznie każdy, w sieci działają dziesiątki operatorów umożliwiających dostęp do rynku.

Rozpoczęcie inwestowania w opcje binarne nie wymaga posiadania dużego kapitału. U większości brokerów minimalna wpłata oscyluje wokół równowartości 100 dolarów, nie jest więc to jakaś kosmiczna kwota i każdego na pewno na nią stać. Opcje binarne to instrument, w którym niejako obstawiamy, czy dany walor (waluta, surowiec, akcje) w określonym, krótkim czasie zyskają czy stracą na wartości. W przypadku prawidłowej prognozy stopa zwrotu jest bardzo wysoka (powyżej 60-80%). Jednocześnie przy błędnym wskazaniu kierunku zmian kursu tracimy całość zainwestowanych środków, polecam więc uważać w co inwestujemy i doszkolić się bardzo dobrze, zanim w ogóle z tym zaczniemy.

Może się wydawać, że inwestowanie w opcje binarne bardziej przypomina hazard niż transakcje na rynku finansowym. Tak faktycznie może być, jeżeli inwestor nie ma odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Jeżeli jednak chcemy profesjonalnie inwestować w opcje binarne, niezbędna jest ciągłe obserwowanie zachowania instrumentów finansowych i dogłębne poznanie mechanizmów rządzących rynkami. Inwestowania w opcje to bardzo zyskowna, ale jednocześnie wysoce ryzykowna forma lokowania kapitału. Warto jednak uwzględniać ją w swojej strategii inwestorskiej, choćby dlatego, że pozwala zarabiać zarówno podczas dobrej koniunktury jak i w trakcie gwałtownych spadków na giełdach.