Prawa dziecka

0
936
Prawa dziecka

Prawa dziecka to specyficzny przedmiot traktatów międzynarodowych, który zajmuje się stricte prawami osób niepełnoletnich, czyli jest to swego rodzaju część praw człowieka. Ogólnym zbiorem praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka, która w 1989 roku została wydana przez Organizację Narodów Zjednoczonych, która została w 1991 roku ratyfikowana przez Polskę, chociaż z pewnymi zastrzeżeniami. W konwencji jest bowiem napisane przykładowo, że dziecko ma prawo do ustalenia tożsamości naturalnych rodziców w przypadku adopcji – polska strona uznała, że dla dobra sprawy nie jest to coś, co w naszym kraju obowiązywać będzie. Konwencja praw dziecka została uznana przez 196 państw świata, a polska delegacja odegrała bardzo ważną rolę w procesie jej tworzenia.

Prawa dziecka

Prawa dzieckaDosyć oczywiste prawa dziecka to chociażby prawo do rozwoju w odpowiednich warunkach materialnych, prawo do nauki i wykształcenia, prawo do wyrażania swoich poglądów, prawo do podejmowania dodatkowych prac mających na celu poprawienie sytuacji bytowej, prawo do opieki, adopcji i odpowiedniej służby zdrowia, prawo do odpoczynku czy tez prawo do obcowania z kulturą. Nie wszędzie na świecie są one jednak respektowane z bardzo wielu powodów: czasami winą za ten czyn należy obarczyć system polityczny państw lub ich mierną sytuację materialną, która uniemożliwia chociażby zorganizowanie służby zdrowia czy szkolnictwa na odpowiednim poziomie. Generalnie jednak misją ONZ i państw cywilizowanych jest pomoc państwom słabo rozwiniętym w spełnianiu wyżej wymienionych postulatów, aby w konsekwencji nadeszła kiedyś taka pora, w której dzieci na całym świecie będą miały całkowicie równe szanse rozwoju. Na razie niestety wizja ta jest wyjątkowo odległa.

W Polsce na straży praw dziecka stoi Rzecznik Praw Dziecka, czyli urząd powołany w roku 2000. Można do niego zgłaszać się z każdą sprawą, która wywołuje jakiekolwiek kontrowersje, a człowiek ten zobowiązany jest w takiej sytuacji dokonać wszelkich możliwych działań, aby zapobiec łamaniu praw dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here