Przepisy na obiad dla dzieci powyżej roku

3
1938
przepisy na obiad dla dzieci powyżej roku

Rodzice stają na głowach by zapewnić odpowiednie wyżywienie dla swoich pociech. Kiedy dziecko jest w okresie niemowlęcym oraz kiedy jest jeszcze małe właściwa dieta ma szczególne znacznie. To bowiem czas kiedy człowiek szybko rośnie i wykształcają się układy i narządy. Okres specjalnych dieta dla dziecka to mniej więcej 3 lata. Kiedy dziecko ma roczek można nadal stosować karmienie piersią. Jak powinno się gotować dziecku? Jakie są najlepsze przepisy na obiad dla dzieci powyżej roku?

Dieta dla dziecka

Aby nasze dziecko prawidłowo się rozwijało musimy zadbać o odpowiednią dietę dla niego. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że dzieci w tak wczesnym wieku nie mogą jeszcze potraw ciężkich, które znacznie obciążają pracę żołądka, wątroby i jelit. Nie mogą też spożywać mocnych i ostrych przypraw. Podczas przygotowywania potraw absolutnie należy wyeliminować smażenie. Potrawy smażone mogą zrujnować zdrowie naszych pociech. Smażenie powinniśmy zastąpić gotowaniem, zwłaszcza gotowaniem na parze. Odpowiednią formą przygotowywania posiłków dla dzieci będzie również duszenie i pieczenie w folii aluminiowej.

Skoro odrzucamy ostre przyprawy, musimy znaleźć odpowiednie zamienniki aby sporządzane przez nas potrawy miały jakikolwiek smak. Musimy postawić na przyprawy łagodne. Przydatna będzie nam wszelkiego rodzaju zielenina – koperek, rzeżucha, pietruszka. Może zastosować również niewielkie ilości soli. Musimy zminimalizować ilość tłuszczu i błonnika w potrawach. Stosujmy tylko oleje roślinne i oliwę z oliwek. Warzywa i owoce należy poddać obróbce – tarciu, miksowaniu lub gotowaniu.

Warto również stosować zdrowe produkty w formie przekąsek. Trzeba zniwelować u dzieci odruch sięgania po czipsy czy ciasteczka. Warto je zastąpić odpowiednio przygotowanymi owocami i warzywami. No i należy również unikać cukru, który wchodzi w skład choćby słodzonych napojów. Zawsze w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu zwykła woda.

Przepisy na obiad dla dzieci powyżej roku

Przede wszystkim należy pamiętać, że obiad – podobnie jak u osób dorosłych – powinien być najbardziej energetycznym posiłkiem w ciągu całego dnia. Część ekspertów żywieniowych jest za tym, żeby obiad składał się z dwóch części, inni zaś są zdania, że jednoczęściowy obiad dla dziecka jest jak najbardziej wystarczający. Jeśli jednak zdecydujemy się zaserwować dziecku obiad dwudaniowy, może rozdzielić go drzemką lub spacerem.

Na pierwsze danie polecamy szczególnie zupę warzywną. Jest lekkostrawna i bardzo zdrowa. Na drugie danie dla dziecka zaleca się odpowiednią porcję mięsa. Najlepiej jeśli jest to ryba lub drób. Do mięsa można podać makaron lub ziemniaki także kaszę. Do zestawu obiadowego warto również podać surówkę, która może się okazać bombą witaminową. Na koniec warto podać ciekawy, bogaty w witaminy deser owocowy.

[Głosów:4    Średnia:3/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here