Rozwój dziecka

0
1334
Rozwój dziecka

Każdy człowiek począwszy od urodzenia, aż po śmierć przechodzi w swoim życiu przez różne etapy rozwoju. Rozwój dziecka można podzielić na parę podokresów.

Rozwój dziecka

Pierwszym z nich jest rozwój niemowlęcy, który zaczyna się od narodzin i trwa przez pierwszy rok życia. Okres ten dzielony jest na noworodkowy – do 1 miesiąca życia i niemowlęcy. Kolejnym stadium rozwoju jest poniemowlęctwo, które trwa do 3 roku życia. Następnie, każdy człowiek przechodzi przez dzieciństwo. Kolejno zaczynając od około 9 lat – u dziewczynek, 12 lat – u chłopców, organizm wchodzi w etap dojrzewania. Później następuje okres dojrzałości, wiek średni i starość. Dojrzewanie dziecka wiąże się z wieloma następującymi po sobie zmianami w organizmie. Zmiany te mają charakter fizyczny jak i psychiczny.

Rozwój dzieckaNiemowlak, który dopiero przyszedł na świat zaczyna przystosowywać się do życia poza łonem matki. W czasie trwania pierwszego miesiąca noworodkowi złuszcza się skóra, odpada i zabliźnia się pępowina. Organizm maluszka przystosowuje się do samodzielnego oddychania. Reguluje się temperatura ciała i ciśnienie krwi.

W okresie niemowlęcym mocno zauważalny jest wzrost i zmiana proporcji części ciała względem siebie. Ciało dziecka przybiera na masie oraz staje się coraz bardziej ruchliwe. W tym okresie niemowlak zaczyna gaworzyć, z czasem naśladować różne dźwięki, aż w końcu próbować wypowiadać pojedyncze słowa.

W kolejnej fazie rozwoju dziecka następuje bardzo szybki wzrost szkieletu. Twardnienie kości, wzrost innych organów wewnętrznych. Dziecko zaczyna dość intensywnie rozwijać swój intelekt. Jest ciekawe świata, zadaje dużo pytań. Chętnie i z łatwością przyswaja wiedzę, a także doświadcza różnych bodźców zewnętrznych. Zaczyna rozróżniać emocje i stara się je odpowiednio określać.

Okres dojrzewania dziecka jest etapem, w którym wzmożony jest wzrost hormonów. Dziecko przybiera charakterystyczne dla danej płci kształty. Narządy zewnętrzne i wewnętrzne kształtują się przybierając powoli formę, jaką posiadają osoby dorosłe.

Rozwój dziecka należy rozpatrywać w aspektach fizycznym, psychicznym, intelektualnym, emocjonalnym oraz społecznym. Trzeba jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i w innym tempie się może rozwijać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here