Wady kręgosłupa u dzieci

0
1101
choroba scheuermanna

Profilaktyka wad postawy u dzieci powinna być prowadzona już od początku ich uczęszczania do szkoły. Okazuje się, że to właśnie wtedy diagnozuje się najwięcej nieprawidłowości w tym zakresie. O jakich wadach postawy mówi się przeważnie, jeśli pod uwagę weźmiemy najmłodszych pacjentów ortopedycznych? Jak przebiega profilaktyka prozdrowotna i ewentualne leczenie? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Występujące wady postawy u dzieci

Najczęściej diagnozowane są wady postawy w obrębie kręgosłupa, które mówią o plecach okrągłych, wklęsłych czy wygiętych. Nie rzadziej rozpoznawana jest skolioza oraz skrzywienie kręgosłupa i garb. Co ważne, tego rodzaju wady mogą rozwijać się przez długi czas, nie dając żadnych objawów albo pojawiać się nagle. To zresztą dlatego tak ważna jest profilaktyka ortopedyczna najmłodszych pacjentów.

Rozpoznawanie wad postawy u dzieci

Coraz częściej to same szkoły wdrażają dodatkowe programy, dzięki którym uczniowie poddawani są regularnym kontrolom ortopedycznym. To zresztą w szkole rozpoznawane są najczęściej wady postawy. Okazuje się, że na takie uwagę zwraca nauczyciel bądź pielęgniarka, znacznie rzadziej reagują na nieprawidłowości rodzice. Bagatelizują objawy bądź nie mają świadomości ich wstępowania. Pamiętajmy, że w większości przypadków wada postawy czy choroba kręgosłupa u dzieci nie daje od razu objawów bólowych. Rozwija się jednak, by w przyszłości nie tylko negatywnie wpływać na sylwetkę, ale też przyczynić się do niemożności komfortowego funkcjonowania, patrząc na aktywność fizyczną.

Fachowa diagnostyka i leczenie

Jeśli zachodzi podejrzenie występowania wad postawy u dziecka, niezbędna okazuje się rozszerzona diagnostyka. Najczęściej wystarczy rtg kręgosłupa, by rozpoznać wadę i określić indywidualny sposób jej leczenia. W przypadku tych najmłodszych pacjentów nawet choroba scheuermanna jest możliwa do zniwelowania w sposób nieinwazyjny. Najczęściej wykorzystuje się rehabilitację, zabiegi, takie jak laseroterapia, ultradźwięki, krioterapia, masaże różnego rodzaju, gimnastykę korekcyjną. Jedynie w skrajnie zaawansowanych przypadkach konieczna jest operacja chirurgiczna. W przypadku dzieci rokowania są najbardziej optymistyczne, a samo leczenie doskonale skuteczne. Właśnie dlatego nie zalega się bagatelizowania objawów wad postawy, bowiem w życiu dorosłym leczenie może być znacznie bardziej inwazyjne i nie przynieść już tak dobrych rezultatów.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here