Wiersze dla dzieci

0
853
Wiersze dla dzieci

Dbanie o rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka jest jednym z najważniejszych zadań każdego rodzica. Dlatego tak ważne jest czytanie dziecku książeczek z bajkami. Pobudza to wyobraźnię dziecka, pozwala mu uczyć się nowych słów oraz uczula dzieci na pomoc potrzebującym. Zazwyczaj tego typu teksty przybierają formę opowiadań. Nierzadko jednak są to ciekawe rymowanki lub wiersze dla dzieci.

Wiersze dla dzieci

Wiersze dla dzieciWielu polskich poetów lubiło pisać utwory dla najmłodszych. Tacy autorzy jak Julian Tuwim, czy Jan Brzechwa to najwybitniejsze przykłady poetów, piszących wiersze dla dzieci. Kto z nas nie zna wiersza „Lokomotywa”? Kto nigdy nie słyszał bajki o Lisku Chytrusku lub Pawle i Gawle. Te utwory zapisały się już do kanonu polskich bajek. Ich siła tkwi także w przekazie. Nie są to tylko proste rymowanki, mające na celu rozbawić nasze pociechy. Często niosą ze sobą pewną naukę lub pokazują prawdę o życiu. Na przykład o tym, jak sąsiedzi potrafią się kłócić albo że chciwość nie popłaca.

Przedstawienia szkolne

Innym aspektem związanym z wierszykami dla dzieci są wszelkiego rodzaju role na przedstawienia szkolne i przedszkolne. Jest to idealne rozwiązanie do ćwiczenia pamięci wśród najmłodszych. Dzieci są dodatkowo podekscytowane możliwością zagrania w teatrzyku. Poza tym współpraca pomiędzy nauczycielami, rodzicami i uczniami w zakresie zapamiętania tekstu poszerza więzi szkolne i rodzinne oraz uczy pracy w zespole. Dziecko od najmłodszych lat wie, że w grupie siła, że razem można nieraz zdziałać więcej, niż w pojedynkę. To niezaprzeczalnie ważny walor edukacyjny.

Zabawa w rymowanie i uczenie się wierszyków jest też świetną zabawą. Wiele radości może nam dać wspólne śmianie się podczas opowiadania bajek, wymyślanie nowych wątków fabularnych lub zabawy głosem. Niesamowicie rozwija to wyobraźnię i otwiera horyzonty do szukania niebanalnych rozwiązań (które niestety w szkole często są zatracane). Dlatego warto w każdym domu rozpocząć zabawę w naukę wierszy dla dzieci i czytanie bajek. W ten sposób niewielkim wysiłkiem (a nawet przyjemnością) możemy uzyskać wiele korzyści.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here