Edukacja przedszkolna i przedszkole prywatne. Co warto wiedzieć?

0
661
Edukacja przedszkolna i przedszkole prywatne

Przedszkole jest bardzo ważnym etapem w rozwoju każdego człowieka. To przeważnie pierwszy etap (nie licząc żłobka), w którym dziecko nabywa wielu umiejętności niezbędnych na późniejszych etapach życia i edukacji. To właśnie w tym miejscu następuje rozwój zdolności społecznych, komunikacyjnych czy samodzielności. Dziecko uczy się funkcjonować bez obecności najbliższych osób, na które mogło bezwzględnie liczyć w każdej sytuacji.

Przedszkole prywatne czy publiczne?

Utarło się przekonanie, że wszystko co prywatne znaczy lepsze. Jednak czy tak także jest i w tym przypadku? Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od konkretnej placówki. Wybór uwarunkowany jest zarówno możliwościami finansowymi, jak i dostępnością (z którą to bywa problem). Zarówno w jednym i drugim miejscu można spotkać się z szeroką ofertą zajęć, które pozytywnie wpływają na rozwój dziecka – logopeda, rytmika, język, plastyka itp. Różnica może być jednak w indywidualizacji podejścia do dziecka. W prywatnym przedszkolu częściej można spotkać się z większą ilością opiekunów, co ma korzyści w procesie prowadzenia zajęć. Także ilość zajęć spoza podstawy programowej jest większa, a wybór może być bogatszy.

Jak ważny jest to etap w procesie edukacji dziecka?

Tak jak zostało wspomniane na początku, jest to niezwykle ważny czas w życiu każdego człowieka. Kończąc przedszkole dziecko powinno mieć podstawowe umiejętności umożliwiające podjęcie nauki w szkole. Na tym etapie dochodzi do socjalizacji maluchów, które uczą się współpracy, cierpliwości oraz stosowania się do odgórnie ustalonych zasad. Przebywanie w zróżnicowanej społeczności uczy akceptacji i tolerancji. Obecność różnego rodzaju specjalistów, jak na przykład logopedy czy psychologa, pozwala na wychwycenie wszelkich nieprawidłowości i szybkie rozpoczęcie terapii, co korzystanie przełoży się na efekty tych działań. Często to właśnie opiekunowie zauważają różnego rodzaju deficyty czy opóźnienia, które należy poddać procesowi wyrównania, aby dziecko nie miało trudności w przyszłości.

Aspekty rozwojowe

Rozwój na wielu płaszczyznach dziecka odbywa się także poprzez zabawę, która pełni nie tylko funkcję rozrywki ale także edukacji. Jest to także forma kształtowania kreatywności czy twórczości, które to rozwijają wyobraźnię. Za pomocą gier można na przykład pokazywać różne emocje, dzięki czemu kilkulatek nauczy się je nazywać. Dziecko rozwija w ten sposób kompetencje językowe, wzbogaca swój słownik leksykalny oraz zaczyna rozumieć istot porozumiewania się.

W warunkach domowych często dochodzi do wyręczania dzieci w czynnościach samoobsługowych. Przedszkole to placówka, w której nie ma miejsca na ubieranie i rozbieranie wszystkich czy także karmienie. Warunki te niejako zmuszają dziecko do samodzielnej aktywności, co ma również pozytywny wpływ na rozwój. Kształtują się umiejętności motoryczne oraz ruchowe.

Przedszkole jest bez wątpienia jednym z najważniejszych etapów rozwoju dziecka, który daje możliwość odkrywania siebie.

Informacje dodatkowe

Przedszkole prywatne NPJS – bogata oferta edukacyjna, rozwojowe zajęcia dla dzieci i wiele więcej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here