Jak przetrwać ząbkowanie?

0
1062
Jak przetrwać ząbkowanie

Pierwszy ząbek wychodzi w indywidualnym czasie dla każdego dziecka, jednak stomatolodzy potwierdzają, że jest to mniej więcej 5-6 miesiąc życia malucha. Okazuje się, że ząbkowanie trwa co najmniej kilka kolejnych miesięcy i ten okres staje się nierzadko prawdziwym koszmarem. Dziecko cierpi z powodu wyżynających się mleczaków. Jego dziąsła są nabrzmiałe, bolesne, swędzą, i pieką. Do tego nierzadko dochodzi gorączka, osłabienie, katar, bóle brzucha, a nawet gorączka. Warto wspomnieć też o rozdrażnieniu dziecka, a taki stan bardzo często powoduje zmienne nastroje także u jego opiekunów. Nie ma wątpliwości, że ząbkowanie to trudny czas, ale na szczęście można sprawić, by ten minął jak najbardziej łagodnie. Jak pomóc dziecku w bolesnym wyżywaniu się ząbków? Przedstawiamy skuteczne metody.

Niezbędne akcesoria na ząbkowanie

W czasie ząbkowania swędzą całe dziąsła, nie tylko okolica, w której ma pojawić się ząbek. Dlatego też dziecko może nieco bardziej się ślinić i szuka przedmiotów do gryzienia, by poradzić sobie z tym niekorzystnym odczuciem. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się gryzaki dla dzieci. Świetne są te silikonowe, napełnione specjalnym płynem bądź wodą, które wkłada się do zamrażarki. Chłodne gryzaki dla niemowląt nie tylko niwelują świąd, ale dzięki zmrożeniu działają również przeciwbólowo. Rodzice muszą jednak pamiętać, by tego rodzaju akcesoria często myć i dezynfekować, ponieważ podczas osłabienia czy stanów zapalnych dziąseł nietrudno o infekcję.

Środki, które uśmierzą ból

Oczywiście trzeba wiedzieć, że nie każde dziecko przechodzi boleśnie ząbkowanie. Niektórym pociechom mleczaki wyrastają wręcz niezauważenie. Dzieci, które jednak borykają się z silnym bólem, a nawet gorączką w czasie tego procesu, potrzebują wsparcia. W tym celu skuteczne okazują się dostępne na rynku środki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Bez problemu znaleźć je można w każdej aptece.

Dobrze sprawdzają się też specjalne preparaty dedykowane działaniom profilaktycznym, które realizowane są w czasie wychodzenia ząbków. Doraźne środki mają nierzadko naturalny skład, działają miejscowo i są w pełni bezpieczne dla maluchów. Z powodzeniem można stosować specjalne krople, które wlewa się do buzi dziecka, by szybko ukoić ból, dobre są też maści, którymi smaruje się nabrzmiałe dziąsła. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko przechodzi inaczej ząbkowanie, więc terapia przeciwbólowa również musi przebiegać indywidualnie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here