Książki dla dzieci

0
1395

Książki są bardzo ważną częścią wychowania dziecka i warto go oswajać z nimi od najmłodszych lat. Kształcą one bowiem nie tylko wyobraźnie i kreatywność, ale również, co bardzo istotne w początkowych latach edukacji umiejętność szybkiego łączenia sylab w słowa oraz pisania bez błędów ortograficznych. Książki pozwalają też ogólnie rozwijać się młodemu człowiekowi, nabywać nową wiedzę o świecie i otwierać swój umysł na chłonięcie wiedzy, co bardzo przyda się w następnych latach ciągłej edukacji. Jakie książki dla dzieci będą odpowiednie?

Książki dla dzieci – jakie wybrać?

książki dla dzieciJeżeli chodzi o książki dla dzieci, zazwyczaj doskonale sprawdza się literatura fantastyczna. Nie jest to oczywiście reguła, aczkolwiek bardzo wiele dzieci lubi czytać o magii, czarach, fantastycznych stworzeniach i wydarzeniach, które nie mogłyby mieć miejsca w świecie realnym. Czytanie takich książek, wbrew temu co sądzą niektórzy, bardzo rozwija, tak samo jak każdy inny gatunek. Dzieci zazwyczaj mają bardziej rozbudowaną wyobraźnię niż dorośli i są częściej skłonni do popadania w zachwyt nad wymyślonymi, fantastycznymi światami i literaturą, która o tym opowiada.

Dzieci lubią także często czytać po prostu o swoich rówieśnikach, czyli książki, w których bohaterami są także młode osoby chodzące do szkoły i mające podobny styl życia. Często są oni bardziej zainteresowani przygodami tego typu aniżeli rozbudowanymi akcjami z udziałem samych osób dorosłych, co zresztą jest w pełni zrozumiałe, jeśli brać pod uwagę dziecięce zainteresowania. Rodzice powinni mieć to na względzie proponując książki swoim dzieciom – muszą być one dostosowane do ich obecnego poziomu rozwoju. Ważne jest także to, aby dziecko nie zmuszać do czytania książek, jeśli widać, że dany tytuł go nie zainteresuje – może on się zrazić do tego typu aktywności. Najlepiej jest oczywiście konsekwentnie szukać czegoś, co dziecko przeczyta z wypiekami na twarzy, nawet jeśli miałoby się przeszperać całą bibliotekę i przejrzeć ofertę wszystkich księgarni w mieście. Czytanie bowiem bardzo ubogaca życie dziecka i dobrze nawyk chłonięcia książek wszczepiać mu od początku.

Czytaj dziecku na głos!

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko nie stroniło od książek, musisz już od jego najmłodszych lat zapewnić mu kontakt z książkami. Najlepszy sposobem na oswajanie dziecka z książkami będzie czytanie mu na głos. Jednak odnieść odpowiedni skutek powinniśmy robić to regularnie. Najlepiej jakbyśmy codziennie przed snem czytali dziecku jakąś bajkę, chociaż przez 20 minut. Nie przejmujmy się tym, że nasze dziecko niewiele jeszcze rozumie. Z czasem, kiedy jego mowa będzie rozwijała, będzie rozumiał coraz więcej i nawet będzie nam zadawać pytania. Poza tym słuchając czytanych przez nas bajek, już na etapie rozwoju mowy ma dostęp do bardzo poszerzonego zakresu słownictwa.

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Wcześniej wspomnieliśmy, aby nie wymuszać czytania książek na dziecku. Nic na siłę – lepiej jest nasze dziecko do tego zwyczajnie zachęcić. Jak tego dokonać? Przede wszystkim wyborem odpowiedniej literatury, o czym wspomnieliśmy wyżej. Warto również chodzić z dzieckiem do biblioteki, a także jeździć na targi książki. Dzięki temu już od najmłodszych lat będzie chłonąć tę atmosferę. Warto również tłumaczyć dziecku dlaczego czytanie książek jest tak ważne. Przede wszystkim sami też musimy dużo czytać po to, aby dawać dziecku dobry przykład. Świetnie jeśli w domu jest biblioteczka, czy choćby nawet mały regał z książkami. Musisz wytłumaczyć dziecku, że czytanie książek to wspaniała intelektualna przygoda.

Dlaczego warto czytać książki?

książki dla dzieciPrzede wszystkim książki znakomicie rozwijają wyobraźnie i ubogacają słownictwo. Dzięki czytaniu mamy możliwość znaleźć się w miejscach i sytuacjach, w których nie mamy szans znaleźć się w realnym życiu. Dzięki temu rozwija się u dziecka empatia. Książki to również wiedza. Można powiedzieć, że dobie internetu wiedzę szybciej i wygodniej możemy czerpać z internetu. Ale czytanie z ekranu komputera nie jest tak komfortowe jak czytanie książki. Badania wykazały, że czytając tę samą treść z książki, więcej zapamiętujemy i rozumiemy. I oczywiście czytanie z papieru jest znacznie bardziej bezpieczne dla naszych oczu, niż czytanie z ekranu monitora. Dzięki oczytaniu dziecko będzie miało znacznie łatwiej w szkole. I przede wszystkim będzie mogło poznać znacznie szerszy zakres literatury niż ten, który jest w kanonie lektur. A ma się co oszukiwać – lektury szkole to poza kilkoma wyjątkami raczej literatura ciężkostrawna. Dzięki czytaniu w domu książek spoza kanonu, nasze dziecko znacznie poszerza swoje horyzonty. To również szansa, że dziecko nie odstawi książek w swoim dorosłym życiu i nadal będzie sporo czytać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here