Piosenki dla dzieci

0
1103
Piosenki dla dzieci

Rozwój naszego dziecka to bardzo długa i złożona droga, ale wbrew pozorom nie rozpoczyna się ona dopiero w chwili przyjścia malucha na świat. Nasze dziecko rozwija się bardzo intensywnie już od momentu poczęcia. A zmiany, które zachodzą w jego małym organizmie jeszcze na etapie prenatalnym, mają niebagatelne znaczenia dla jego przyszłego zdrowia i funkcjonowania. Warto mieć tego świadomość, dla dobra naszego malca.

Rozwój niemowlaka

Piosenki dla dzieciNawet o niemowlakach zwykło się czasem mówić, że są jeszcze malutkie, że nic nie rozumieją i mało pamiętają. Ale to wszystko nie prawda, bowiem dzieci zachowują w swej świadomości zdecydowanie duże ilości informacji. Nie są to wprawdzie informacje, jakie znamy z wykładów Freuda. Ale świadomość i podświadomość to bardzo złożone i skomplikowane struktury, których nie znamy nawet w jednej dziesiątek tak, jak byśmy sobie tego życzyli.

Wiadomości odnośnie dziecięcej świadomości w okresie prenatalnym są dość mgliste. Ale psychologia rozwojowa cały czas bada te dziewicze tereny. A wnioski wyciągnięte z doświadczeń z ostatnich lat, mówią nam już sporo na ten temat. Wiele informacji na temat dziecięcego spostrzegania, można prześledzić na podstawie rozwoju zmysłów. Szczególnie czuły jest u dzieci jeszcze nienarodzonych zmysł dotyku. Mamy mogą wiedzieć coś na temat. Bo czują intensywne ruchy dziecka np. podczas gładzenia brzucha, czy zmiany położenia ciała.

Zmysł słuchu – piosenki dla dzieci

Ale bardzo ważny jest też słuch. Z tego tytułu piosenki dla dzieci można, a nawet trzeba puszczać naszym maluchom nawet wówczas, gdy są jeszcze w brzuchu mamy. Istnieją badanie, które potwierdzają, że dziecko zachowuje w podświadomości wszystkie te bodźce, które dotarły do niego właśnie w okresie prenatalnym. Spokojna, miarowa muzyka, której kobieta słucha podczas ciąży, sprawia, że maluch jest spokojniejszy przyzwyczaja się do tego typu bodźców i reaguje na nie pozytywnie. W przyszłości może to zaowocować bardziej wrażliwym słuchem muzycznym lub po prostu zainteresowaniem muzyką jako taką.

Często śmiejemy się z tego, że rodzice uważają, iż dziecko rozróżnia ich głosy. Ale jest najprawdziwsza prawda. Wiele badań dowodzi, że noworodek reaguje na głos matki i ojca pozytywnie, natomiast głos obcych wzbudza u niego lęk, czasem płacz. Podobnie jest z głosami wszystkich osób, które przebywały w pobliżu ciężarnej. Nawet jeśli głos jest zniekształcony przez to, że dociera do malucha poprzez powłoki skórne, to i tak będzie ono go kojarzyć

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here