Co to są specjalne potrzeby edukacyjne?

0
280
Co to są specjalne potrzeby edukacyjne

Edukacja nie zawsze oznacza stosowanie tych samych metod i środków. Uczniowie mają indywidualne predyspozycje, a także tempo przyswajania wiedzy. Wielu z nich potrzebuje pomocy pedagogicznej, aby kontynuować naukę na określonym poziomie. Wymaga to kształcenia specjalnej kadry pedagogicznej oraz tworzenia oddzielnych programów nauczania i wychowania. Specjalne potrzeby edukacyjne uczniów wymagają więc budowania odpowiednich rozwiązań edukacyjnych oraz organizacyjnych, w tym prowadzenia odpowiednich programów na studiach wyższych.

Specjalne potrzeby edukacyjne w dokumentach

Pojęcie specjalnych potrzeb edukacyjnych zostało wprowadzone przez Mary Warnock w dokumencie opublikowanym w 1978 roku w Londynie. W dalszej kolejności zostało upowszechnione w deklaracji UNESCO z 1994 roku. W Polsce specjalne potrzeby edukacyjne są wskazane w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach z dnia 9 sierpnia 2017 roku.

Grupy uczniów ze specjalnymi potrzebami

Do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zaliczane są osoby posiadający niepełnosprawności, na przykład, niesłyszący, niewidomi, z niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną. Ponadto dotyczy to uczniów niedostosowanych społecznie, z zaburzeniami zachowania i emocji, z autyzmem, z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych, a także uczniowie dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią, przewlekle chorzy, z trudnościami adaptacyjnymi lub znajdujący się w sytuacjach kryzysowych.

Dostosowanie kryteriów oceny uczniów

Rozpoznanie specjalnych potrzeb w edukacji wymaga stosowania kryteriów uwzględniających możliwości i ograniczenia uczniów. Dotyczy to zarówno trudności w adaptacji, dysfunkcji, jak i mocnych stron. Wymagania należy dostosować do indywidualnych potrzeb rozwojowych i możliwości psychofizycznych uczniów. W ten sposób możliwe jest wyrównywanie szans edukacyjnych. Ponadto pozwala to zapobiegać wtórnym zaburzeniom sfery emocjonalno-motywacyjnej w trakcie edukacji na różnych poziomach zdobywania wiedzy.

Nowoczesne studia pedagogiczne w wwszip.pl

Kwalifikacje z zakresu nauk pedagogicznych można zdobyć w ramach studiów prowadzonych w https://wwszip.pl/studia-licencjackie/pedagogika/. Oparte są one na innowacyjnym programie kształcenia, który pozwala na zdobycie kompleksowej wiedzy pedagogicznej. Studia pedagogiczne obejmują mechanizmy kształcenia i wychowania ludzi w ujęciu psychicznym, biologicznym i społecznym. Mają charakter interdyscyplinarny, dzięki czemu możliwe jest poznanie szerokiego zakresu wiedzy pedagogicznej niezbędnej w przyszłej pracy zawodowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here