Dieta lekkostrawna dla dziecka

3
2936
dieta lekkostrawna dla dziecka

Dieta lekkostrawna dla małego dziecka jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Układ pokarmowy niemowlaka jest jeszcze nie przystosowany do potraw ciężkich i ostro przyprawionych. Dlatego tak istotne jest osobne przygotowywanie posiłków dla dziecka. Kiedy nasza pociecha jest już nieco starsza dieta lekkostrawna dla dziecka może znaleźć zastosowanie podczas stanów chorobowych.

Dieta lekkostrawna dla dziecka

Aby codzienna dieta naszego dziecka była lekkostrawna powinniśmy znacząco ograniczyć w niej tłuszcz i błonnik, które są trudne do trawienia, przez co żołądek i jelita są mocno obciążone. Musimy unikać również przypraw lub możliwie maksymalnie je ograniczyć. Jeśli chodzi o sposób przygotowywania potraw to oczywiście należy wyeliminować smażenie. Warto w tym wypadku postawić na potrawy gotowane. Należy tez unikać warzyw, które mogę wywoływać wzdęcia. Kapusta czy kalafior to elementy niepożądane w w lekkostrawnej diecie.

Jakie przyprawy moża stosować?

Przede wszystkim trzeba wyeliminować przyprawy ostre, które źle wpływają na pracę wątroby. Powodują także wzdęcia, refluksy i odbijanie. Używamy tylko takich, które są lekkie w trawieniu. Jako przyprawa w tego rodzaju diecie może być zastosowany kwasek cytrynowy, sok z cytryny, pietruszka, koperek, niewielkie ilości soli czy też rzeżucha.

Techniki przygotowywania potraw

Wcześniej wspomnieliśmy, że absolutnie należy wyeliminować smażenie potraw. Jednak zastąpienie smażenia gotowaniem to niejedyna opcja jaką mogą wykorzystać rodzice przygotowujący posiłki. Dieta lekkostrawna dla dziecka powinna opierać się też na duszeniu potraw, gotowaniu na parze czy też pieczeniu w folii aluminiowej. Do sporządzania potraw można stosować oleje roślinne lub też oliwę z oliwy. Do zaprawiania zup można użyć śmietany.

Zastosowanie diety lekkostrawnej dla dziecka

Dieta lekkostrawna dla dziecka może mieć szczególne zastosowanie w czasie choroby. Kiedy nasza pociecha cierpi na grypę, ma biegunkę i wymioty, ulżenie układowi pokarmowemu jest jak najbardziej wskazane. Często stosuje się kilkunastogodzinny post, podczas którego podajemy dziecku wodę, herbatę ziołową czy też chudy rosół. Następnie można dziecko karmić większą ilość produktów spożywczym: ryżem, bananami, płatkami zbożowy. W dalszej kolejności można wprowadzić gotowane warzywa.

Dla małych dzieci i niemowląt dieta lekkostrawna powinna być codziennością. Układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze odpowiednio przygotowany na przyjęcie potraw trudnych do trawienia i ostrych. Warto dodać, że w diecie dla dzieci bardzo dobrze jest znaleźć miejsce dla masła, które bogate jest w witaminy A i D. Owoce i warzywa powinny być przecierane, miksowane lub gotowane po to by ulżyć układowi pokarmowemu. Istotne jest też by były absolutnie świeże.

Aby dieta lekkostrawna spełniała swoją rolę, posiłki powinny być podawane często ale w małych ilościach. Należy unikać sytuacji, że dziecko po zjedzeniu posiłku jest znużone i ociężałe. Warto również kolejne posiłki przeplatać spacerami i drzemkami.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here