Poród i łożysko kobiety

0
1752
poród
fot. pexels.com

Łożysko odgrywa ogromną rolę w przebiegu ciąży i ma również wpływ na sposób porodu – to czy odbędzie się siłami natury czy cięciem cesarskim. Kłania się tutaj temat łożyska przodującego i łożyska na przedniej ścianie. Dowiedz się więcej na temat łożyska!

Zobacz też: http://jegoego.pl/rodzenie-lozyska/

Łożysko przodujące

Ten rodzaj ułożenia łożyska nie jest normalny i zdrowy, to zaburzenie, problem. Niestety ,,łożysko na przedniej ścianie’’ brzmi bardzo podobnie jak ,,łożysko przodujące’’ i przyszłe mamy, zwłaszcza gdy są w pierwszej ciąży, mylą te dwa określenia. Nie ma się co dziwić, bo naprawdę dla kogoś niewtajemniczonego brzmią one niemal identycznie. Zaznaczmy zatem jeszcze raz – łożysko przodujące nie jest właściwe, ponieważ utrudnia przekazania dziecku w brzuchu mamy wszelkich wartościowych składników. Z kolei łożysko na przedniej ścianie jest jak najbardziej właściwym i pożądanym zjawiskiem.

Co warto wiedzieć o łożysku przodującym?

  • Wielu lekarzy takie ułożenie łożyska stwierdza w około 20 tygodniu ciąży. Niestety zdiagnozowanie tego typu łożyska na tym etapie ciąży nie oznacza, że takie łożysko kobieta będzie miała do końca ciąży. Wynika to stąd, że około 30% kobiet w ciąży przed 20 tygodniem, ma właśnie łożysko przodujące, co wynika z tego, że zajmuje ono sporo miejsca w jeszcze małej macicy. Dodatkowo aż 90% łożysk, które są zbyt nisko nad ujściem macicy, to wraz z jej wzrostem ,,podciąga się” do góry i już przestaje przodować. Ułożenie nisko leżącego łożyska należy kontrolować USG raz na miesiąc.
  • Przy łożysku przodujących ciążę donoszoną czyli po skończonym 37 tygodniu kończy się porodem w postaci cięcia cesarskiego. 
  • Wiele kobiet zastanawia się czy łożysko przodujące zapewnia maluchowi niezbędne wartości odżywcze itd. Otóż warto podkreślić, że określenie ,,łożysko przodujące’’ dotyczy tylko ułożenia łożyska, które jest nieprawidłowe. Natomiast samo łożysko funkcjonuje normalnie i dziecko w brzuchu mamy rośnie.
  • Ważne jest zalecenie dotyczące obejrzenia łożyska badaniu USG przezpochwowym. Wynika to stąd, że tylko wówczas można precyzyjnie ocenić lokalizację przodującego łożyska oraz zdefiniować ile cm pokrywa ujście szyjki macicy. Nie ma się co obawiać badania przez pochwę – jest ono bezpieczne. Z kolei badania palpacyjnego (ginekologicznego) należy unikać przy łożysku przodującym. Przy takim badaniu może dojść do krwawienia z łożyska, a każde krwawienie przy nieprawidłowym ułożeniu łożyska jest niebezpieczne i szkodliwe.

Przeczytaj też: http://www.petitbaby.pl/wyprawka-do-podstawowki-jak-madrze-ja-przygotowac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here