Foteliki samochodowe dla dzieci: jaki fotelik dziecięcy wybrać?

0
1264

Kompletując wyprawkę dla dziecka powinniśmy pamiętać o jednym z podstawowych jej elementów jakim jest fotelik samochodowy. Jest to rzecz niezbędna jeśli mamy w planach przewożenie dziecka samochodem. Jednak jak się okazuje nie wszystkie modele zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo dziecka. Jaki fotelik samochodowy wybrać i gdzie kupować foteliki samochodowe dla dzieci?

Foteliki dziecięce a przepisy

Według obowiązujących przepisów Prawa o ruchu drogowym w foteliku samochodowym przewozimy dzieci, których wzrost jest mniejszy niż 150cm. Oczywiście panują pewne ustępstwa jednak należy zrobić wszystko, by każde dziecko podróżowało w odpowiednio dopasowanym foteliku dziecięcym. Zatem jeśli nurtuje Cię pytanie : fotelik dziecięcy do kiedy? Odpowiedź jest prosta – dopóki dziecko nie będzie miało 150cm wzrostu.

Jaki fotelik dziecięcy wybrać?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to czy jest on odpowiedni do wieku, wzrostu oraz wagi naszego dziecka. Fotelik dziecięcy musi także pasować do naszego samochodu. Najlepiej więc sprawdzić go poprzez przymierzenie fotelika w samochodzie. W ten sposób zobaczymy czy dobrze leży na kanapie oraz czy pasy nie są zbyt krótkie, by bezpiecznie przypiąć fotelik wraz z dzieckiem. Ważne są także testy fotelików dziecięcych, które dostarczają nam informację o tym jak zachowają się w czasie ewentualnego wypadku.

Fotelik dziecięcy – jak go przymocować?

Mocując fotelik dziecięcy wybieramy zawsze najbezpieczniejsze miejsce czyli to po środku tylnej kanapy. Oczywiście o ile posiadamy tam trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub system ISOFIX. Jeśli natomiast mamy w tym miejscu wypukłość to należy z niego zrezygnować, gdyż fotelik dziecięcy powinien być stabilny. Kolejnym wyborem może być miejsce na tylnej kanapie, od strony pasażera. Jeśli chcesz przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy na miejscu pasażera z przodu to zawsze pamiętaj o wyłączeniu poduszki powietrznej.

Jak zamontować fotelik dziecięcy?

Sposób montażu zależy od tego, czy montujemy go poprzez pasy bezpieczeństwa, czy też przy pomocy systemu ISOFIX. Takie informacje można znaleźć w opisie produktu np. na stronie https://zakupydladzieci.pl/pl/c/Foteliki-samochodowe/126. Najlepiej, gdy poprosimy o pomoc sprzedawcę w sklepie, w którym kupujemy fotelik dziecięcy. Dodatkowo wskazówek możemy szukać także w instrukcji. Pamiętaj jeśli mocujesz fotelik za pomocą pasów to zawsze powinny być one dobrze napięte. System ISOFIX umożliwia nam bardziej stabilne wpięcie fotelika niż pasy samochodowe, dlatego warto wybierać foteliki dziecięce, które posiadają ten system.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here