Wszystkimi kwestiami spadkowymi na co dzień zajmuje się adwokat od spraw spadkowych. On bardzo dobrze wie, jaką zależność tworzy podział majątku a prawo spadkowe. Zna też różne sytuacje, w jakich ludzie potrafią się znaleźć. I pomaga im w tych sytuacjach, chroniąc ich interesy. Bardzo dobrym przykładem takiej ochrony jest instytucja zachowku.
Aby zrozumieć czym jest zachowek, należy na początku powiedzieć, że dziedziczenia bywa testamentowe lub ustawowe. Gdy spadkodawca nie spisze testamentu, zgodnie z ustawą pierwsi w kolejności dziedziczenia są najbliżsi, czyli współmałżonek, dzieci i wnuki, a także żyjący rodzice. Ale, kiedy ktoś spisuje testament, może wszystkie te osoby pominąć. Spadkodawca na mocy testamentu może przekazać majątek zupełnie obcej osobie. I co w takiej sytuacji? Czy najbliżsi muszą pozostać bez niczego? Niekoniecznie. Jak się bowiem okazuje, zasady dziedziczenia zgodne z prawem spadkowym, chronią najbliższych przed takim zapisem. Kiedy więc testament o nich nie wspomina, mogą wstąpić na drogę sądową i domagać się tak zwanego zachowku. Właściwie każda osoba, która ustawowo byłaby spadkobiercą, może wnieść o jego ustalenie.
A jak wysoki jest zachowek? To zależy od wielkości majątku. Przepisy mówią jednak, że powinien wynosić on połowę wartości tego, co ustawowo spadkobierca by otrzymał. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jest to osoba małoletnia, albo posiadająca trwałą niezdolność do pracy. Wówczas zachowek wyliczany jest jako dwie trzecie wartości, która przypadła by na mocy ustawowej. Jak więc widać, nawet w takiej sytuacji nic nie jest z góry przesądzone. Osoby pominięte w testamencie mogą wejść na drogę sądową. A jeśli uważają, że zachowek to i tak niesprawiedliwy spadek, zawsze mogą testament zaskarżyć. W przypadku sukcesu, podział majątku wtedy odbywa się ustawowo.
Patrząc na te wszystkie zawiłości prawne, nie sposób nie odnieść wrażenia, że pomoc adwokata w tych kwestiach jest niezwykle ważna. Bo rzeczywiście bez niego można naprawdę wiele stracić.
Przeczytaj też: https://www.ppr.pl/wiadomosci/sprawy-spadkowe-jak-podzielic-majatek-po-rodzicach-kto-dziedziczy-i-czy-trzeba-go-przyjac-01?v=2&sid=1