Jak kolory wpływają na samopoczucie?

0
554

Czy wiesz, że to, jakimi kolorami się otaczamy, może mieć wpływ na nasze emocje i odbiór rzeczywistości? Pewnie tak, natomiast często dzieje się to poza nasza świadomością. Poniżej prezentujemy kilka przykładów właściwości konkretnych kolorów.

Biały – czystość, niewinność, elegancja, delikatność

Żółty – radość, optymizm, przyjaźń

Pomarańczowy – ciepło, młodość, fascynacja, radość

Czerwony — energia, przyciąganie uwagi, agresja

Niebieski – zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, powaga, mądrość

Granatowy – porządek, lojalność, szczerość

Fioletowy – fantazja, kreatywność, wyobraźnia

Zielony – szczęście, odpoczynek, spokój,

Czarny – luksus, elegancja, tajemniczość,

To, jakie kolory są wokół nas, może determinować nasz nastrój. Najlepszy odpoczynek to spacer po zielonym lesie w dodającym energii słońcu? A może patrzenie w błękit wody?

Psychologia kolorów a osobowość

Jaki jest Twój ulubiony kolor? Czy jest on elementem Twojego dzisiejszego ubrania? Najprawdopodobniej nie. Dzieje się tak dlatego, że podświadomie wybieramy kolory, które są adekwatne do naszej osobowości. W psychologii wyróżnia się 4 typy osobowości i oznaczone są konkretnymi kolorami.

Czerwony – określa osobowość przywódczą

Niebieski – odzwierciedla osoby spokojne i zrównoważone

Żółty – to osoba spontaniczna, skoncentrowana

Zielony – osobowość stabilna, bezkonfliktowa

Wpływ kolorów na dzieci

Czy wiesz, że kolory wpływają również na dzieci? Zwróć uwagę, że zabawki dla niemowląt mają jaskrawe kolory, takie jak żółty czy zielony. Zabawki dla dzieci starszych, po ósmym roku życia, mają kolory bardziej stonowane. To nie jest przypadek. Niemowlęcy wzrok jest w stanie dostrzec tylko wyraziste kolory. Dlatego chcąc zachęcić dziecko do zabawy czy chwytania konkretnych przedmiotów, powinny one mieć żywe kolory. Stymulowanie rozwoju dziecka przez kolory jest jak najbardziej możliwe.

Czerwony i żółty są pobudzające, choć czerwony może być nieco drażniący. Zielony i niebieski uspokajają, wycisza i działa relaksująco na dzieci. W otoczeniu koloru czarnego dziecko może zacząć odczuwać niepokój.

Choć na co dzień tego nie zauważamy, kolory mają na ludzi- tych dużych i małych- duży wpływ. Osoby ciche nie nieśmiałe, chętnie ubierają się na czarno, żeby nie rzucać się w oczy. Osoby pewne siebie, są odważniejsze w swoich stylizacjach. Nie bez powodu wnętrze szpitala jest zielone, a logo popularnego napoju gazowanego czerwone. Niezależnie od tego, jaki jest twój ulubiony kolor, może się okazać, że Twoja garderoba zawiera zupełnie inną paletę barw. To właśnie magia psychologii barw.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here