Jaki skaner do negatywów wybrać?

0
612
skaner do negatywów

Żyjemy w czasach, w których nowoczesne technologie niemalże otaczają nas z każdej strony. Jednak jest na świecie jeszcze grupa osób, która posługuje się analogowymi urządzeniami, między innymi aparatami fotograficznymi. Wiąże się to z posiadaniem kliszy, na których zapisane są wszystkie ujęcia. By były zdatne do użytku, należy zeskanować negatywy w profesjonalnym zakładzie lub w zaciszu domowym. Na jaki sprzęt się zdecydować?

Czym jest skaner do negatywów?

Jest to urządzenie, za pomocą którego możliwe jest przeniesienie obrazu analogowego na nowoczesne nośniki cyfrowe. Sprzęt działa zazwyczaj w oparciu o optykę CCD lub CIS. W przypadku urządzeń CCD, mają one wbudowaną lampę fluorescencyjną z zimną katodą. Dzięki temu światło emitowane przez lampę odbija się od skanowanych materiałów, by następnie zostać przekazane do systemu luster i soczewek. W ten sposób finalnie umieszczają obraz w matrycy. Ogromną wadą tej metody jest niska energooszczędność oraz długi czas nagrzewania lamp.

Drugim rodzajem skanerów do negatywów dostępnych na rynku są te w technologii CIS. W tym przypadku źródłem światła są diody LED, które pochłaniają o wiele mniej energii, a także są gotowe do natychmiastowego użycia, tuż po uruchomieniu urządzenia. Nie ma
w tym sprzęcie luster ani soczewek, dzięki czemu nie występuje ryzyko zniekształcenia obrazu. Ogromną zaletą jest fakt, iż skanery do negatywów CIS są znacznie lżejsze od urządzeń CCD, jednak za ich pomocą uzyskuje się gorszą jakość kolorów. Pożyczka gotówkowa umożliwi Ci realizację wielu planów. Jednym z nich może być możliwość kupna własnego skanera do negatywów.

Czym się kierować przy wyborze skanera do negatywów?

Planując zakup jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego, warto wziąć pod uwagę posiadany budżet, przewidywaną częstotliwość korzystania ze sprzętu, a także oczekiwania względem efektów pracy z nim. Warto także zasięgnąć opinii w sklepie, w którym skanery do negatywów są dostępne, bowiem pracownicy znają różnego rodzaju parametry techniczne i potrafią lepiej doradzić przy wyborze najlepszego urządzenia.

Główną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze takiego sprzętu jest przede wszystkim cena. Koszty skanerów do negatywów wahają się w przedziale od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Amator fotografii z pewnością wybierze tę tańszą opcję, dlatego warto mieć to na uwadze. Profesjonaliści z kolei zwrócą uwagę na ogniskową, obiektyw, a także rozdzielczość. Dodatkowo kluczowa będzie dla ich także energooszczędność urządzenia. Zajmujesz się renowacją starych fotografii? Pożyczka gotówkowa umożliwi Ci kupno profesjonalnego skanera do negatywów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here