Stresuje się i nie mogę schudnąć! Co mogę zrobić?

0
64
Stresuje się i nie mogę schudnąć

Dobrze zaplanowana dieta redukcyjna, plan treningowy, maksymalna motywacja do działania, a tutaj po tygodniach walki o piękną sylwetkę waga nawet nie drgnie! Okazuje się, że na redukcję tkanki tłuszczowej ma wpływ wiele aspektów, także to, w jakim stresie żyjemy i czy umiemy sobie z nim radzić. Ciężko jest redukować masę ciała, mając wysoki poziom kortyzolu, czyli głównego hormonu stresu. Dlatego też warto jest wykonać sobie badanie, w którym oznaczymy jego poziom, a następnie możemy zastanowić się, w jaki sposób go zredukować.

Wysoki poziom kortyzolu wpływa na cały nasz organizm

Jest to oczywiste, ale być może nie uświadamiamy sobie tego, jak połączone są ze sobą te dwa aspekty, jak stres a odchudzanie. Na pewno warto jest sobie uświadomić następujące kwestie:

  • Wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu wpływa na nasz apetyt. Niektóre osoby twierdzą, że podczas stresujących sytuacji zapominają o jedzeniu, natomiast częstszym zjawiskiem jest występowanie zwiększenia łaknienia. Dlatego też czasami mówi się o zajadaniu stresu pod wpływem wysokiego poziomu kortyzolu. Organizm chce uzupełnić zapasy, a więc mamy wzmożoną ochotę na produkty, które są energetyczne, a więc które są bogate w tłuszcze oraz węglowodany. Jest to naturalny proces, w którym organizm magazynuje sobie zapasy, co niestety najczęściej prowadzi do powstawania otyłości brzusznej bądź też sabotuje całą naszą dietę.
  • Na pewno warto zwrócić uwagę na to, że stres wpływa też na całą naszą przemianę materii i ją spowalnia. W długotrwałym stresie możemy mówić o skoncentrowaniu cię organizmu na samym przetrwaniu, co może powodować nasilone wydzielanie insuliny, ale też podniesienia poziomu glukozy we krwi. Wszystko to ułatwia odkładanie się tłuszczu, a utrudnia jego spalanie.
  • Warto też zwrócić uwagę na psychologiczne aspekty związane ze stresem. W momencie, kiedy odczuwamy stres, to najczęściej mamy ochotę sięgać po rzeczy, które w krótkotrwały sposób stanowią dla nas pewną nagrodę Są to najczęściej właśnie słodycze, dania typu fast food czy niezdrowe przekąski. Przede wszystkim sięgamy po nie po to, aby chociaż na chwilę poprawić sobie nastrój.

W jaki sposób można radzić sobie ze stresem i obniżyć poziom kortyzolu?

Pierwszą ważną rzeczą jest uświadomienie sobie w zależności „stres a odchudzanie”. Wówczas powinniśmy się przyjrzeć naszej diecie i przeanalizować to, co jemy w ciągu dnia, a także zastosować jeszcze inne metody obniżenia poziomu kortyzolu. W przypadku osób prowadzących intensywny tryb życia szczególnie pomocna może być odpowiednio zbilansowana dieta dla zapracowanych, która pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych nawet przy napiętym harmonogramie. Każdy z nas lubi coś innego, warto więc zadbać o to, aby w codziennym planie dnia znalazły się aktywności, które po prostu lubimy i które sprawiają nam przyjemność. Możemy pomyśleć o zdrowszych zamiennikach niezdrowych przekąsek, na które pozwalaliśmy sobie do tej pory w momencie, kiedy faktycznie odczuwaliśmy silne napięcie. Możemy również zwrócić się o poradę do dietetyka tak, aby sam zaproponował dla nas jadłospis, który pozwoli nam rzeczywiście obniżyć poziom stresu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here