USG piersi a cykl

0
1482
usg piersi
fot. pixabay.com

USG piersi to bardzo ważne badanie, które należy regularnie wykonywać. Każda kobieta po ukończeniu trzydziestu lat powinna cyklicznie przeprowadzać USG piersi, gdyż badanie to należy do profilaktyki raka piersi i nie powoduje bólu a pozwala wykryć wcześnie guzki. W którym dniu cyklu najlepiej je wykonać?

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/usg-piersi-w-ktorym-dniu-cyklu-robic/

USG piersi

To badanie ultrasonograficzne, które stanowi profilaktykę raka piersi. Badanie jest bezbolesne, a pozwala wykryć wcześnie guzki w piersi. Badanie to wykonywane jest za pomocą ultradźwięków. Można je przeprowadzić w każdym dniu cyklu miesiączkowego, ale najlepiej zrobić to pomiędzy 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego.

USG piersi wykonuje się w przypadku każdej wykrytej zmiany w piersi, którą znajdujemy samodzielnie podczas domowego badania lub, którą znajdzie lekarz ginekolog obserwując krew lub inną wydzielinę z brodawki sutkowej.

USG również wykonuje się jako badanie uzupełniające w trakcie MRTG, wówczas można dokładniej stwierdzić charakter zmian w piersi. Pozwala ono również wykryć charakter zmiany, czy jest lita (twarda) czy też wypełniona płynem jak łagodne torbiele.

USG w trakcie ciąży i przy antykoncepcji

Kobiety ciężarne również powinny regularnie badać swoje piersi. Minimum raz w miesiącu. Chodząc na kontrolne badania ginekologiczne powinny również zabiegać o palpacyjne badanie biustu. Ultradźwięki nie są szkodliwe ani dla kobiety ani również dla jej potomstwa.

Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną również powinny badać sobie piersi samodzielnie raz w miesiącu, a co najmniej dwa razy w roku udawać się na badania palpacyjne do lekarza ginekologa.

Przed rozpoczęciem hormonalnej antykoncepcji powinno się również wykonać badanie USG, a następnie powtarzać je co roku. Kobieta, która stosuje antykoncepcję, a skończyła już 35 lat powinna wykonać mammografię, a następnie poddawać się jej co dwa lata. Kobieta w trakcie menopauzy również powinna badać swoje piersi samodzielnie, a także wykonywać USG oraz MRTG.

Przeczytaj też: http://www.petitbaby.pl/warzywa-bez-skorki-i-ze-skorka-jak-je-jesc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here