USG piersi to bardzo ważne badanie, które należy regularnie wykonywać. Każda kobieta po ukończeniu trzydziestu lat powinna cyklicznie przeprowadzać USG piersi, gdyż badanie to należy do profilaktyki raka piersi i nie powoduje bólu a pozwala wykryć wcześnie guzki. W którym dniu cyklu najlepiej je wykonać?
Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/usg-piersi-w-ktorym-dniu-cyklu-robic/
USG piersi
To badanie ultrasonograficzne, które stanowi profilaktykę raka piersi. Badanie jest bezbolesne, a pozwala wykryć wcześnie guzki w piersi. Badanie to wykonywane jest za pomocą ultradźwięków. Można je przeprowadzić w każdym dniu cyklu miesiączkowego, ale najlepiej zrobić to pomiędzy 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego.
USG piersi wykonuje się w przypadku każdej wykrytej zmiany w piersi, którą znajdujemy samodzielnie podczas domowego badania lub, którą znajdzie lekarz ginekolog obserwując krew lub inną wydzielinę z brodawki sutkowej.
USG również wykonuje się jako badanie uzupełniające w trakcie MRTG, wówczas można dokładniej stwierdzić charakter zmian w piersi. Pozwala ono również wykryć charakter zmiany, czy jest lita (twarda) czy też wypełniona płynem jak łagodne torbiele.
USG w trakcie ciąży i przy antykoncepcji
Kobiety ciężarne również powinny regularnie badać swoje piersi. Minimum raz w miesiącu. Chodząc na kontrolne badania ginekologiczne powinny również zabiegać o palpacyjne badanie biustu. Ultradźwięki nie są szkodliwe ani dla kobiety ani również dla jej potomstwa.
Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną również powinny badać sobie piersi samodzielnie raz w miesiącu, a co najmniej dwa razy w roku udawać się na badania palpacyjne do lekarza ginekologa.
Przed rozpoczęciem hormonalnej antykoncepcji powinno się również wykonać badanie USG, a następnie powtarzać je co roku. Kobieta, która stosuje antykoncepcję, a skończyła już 35 lat powinna wykonać mammografię, a następnie poddawać się jej co dwa lata. Kobieta w trakcie menopauzy również powinna badać swoje piersi samodzielnie, a także wykonywać USG oraz MRTG.
Przeczytaj też: http://www.petitbaby.pl/warzywa-bez-skorki-i-ze-skorka-jak-je-jesc/