Dania dla niemowlaka

3
2541
dania dla niemowlaka

Okres niemowlęcy jest najważniejszym okresem w rozwoju dziecka. To wówczas wykształca się układ kostny zaś żołądek powoli przyzwyczaja się do innych pokarmów niż tylko mleko matki. Zazwyczaj matki karmią piersią do około 5 lub 6 miesiąca życia dziecka. Wówczas jest dobry okres by dietę dziecka zacząć powoli rozszerzać. Na pierwszy ogień pójdą warzywne papki jednak z czasem będą one stopniowo zastępowane w miarę klarownymi daniami. Dania dla niemowlaka to potrawy niezbyt skomplikowane. Jednak do ich przygotowania należy podejść z maksymalną starannością. Warto też zadbać o świeże produkty ze sprawdzonych upraw.

Dania dla niemowlaka

Dzieci w okresie niemowlęcym na obiad jedzą przede wszystkim zupkę jarzynową. Warzywa muszą być świeże. Najlepiej też aby pochodziły ze sprawdzonych gospodarstw ekologicznych. Często to takiego wywaru dodaje się kleik ryżowy lub odrobinę oliwy. Zupę najlepiej oczywiście zblendować. We wcześniejszym okresie niemowlęctwa zamiast zup podaje się raczej warzywne papki. W przypadki doboru warzyw należy unikać tych ciężkostrawnych, które mogą wywołać wzdęcia. Cebula, kapusta czy warzywa strączkowe dla naszego malucha nie będą odpowiednie.

W przypadku owoców niemowlakom najczęściej podaje się przeciery z jabłek. Owoce są bardzo bogate w witaminy i dostarczają bogaty wachlarz składników mineralnych. Warto postawić na nasze owoce kosztem importowanych cytrusów. Warto też wiedzieć, które owoce mogą wywołać reakcje alergiczne.

Popularnymi daniami dla niemowlaków są również różnego rodzaju kaszki i kleiki. Potrawy te bazują na wodzie lub na mleku. Są źródłem żelaza i licznych witamin. Dają też dziecku mnóstwo energii.

Niemowlakowi na pewnym etapie rozwoju można również zacząć podawać dania oparte na mięsie. Dania dla niemowlaka powinny być oparte na mięsie kurczak, królika lub indyka. Mięso możemy przyrządzić poprzez gotowanie, duszenie lub pieczenie. Smażenia powinniśmy unikać.

Jak przyprawić danie dla niemowlaka?

Przede wszystkim należy kategorycznie wykluczyć wszelkie ostre i niezdrowe przyprawy. Sól, cukier, pieprz czy ostra papryka to przyprawy, które w daniach dla niemowlaków absolutnie nie powinny być stosowane. Możemy wykorzystać przyprawy łagodne, jak wszelkiego rodzaju zieleninę. W diecie niemowlaka mogą się znaleźć pietruszka, koperek czy też rzeżucha.

Etapy rozszerzania diety

Mniej więcej od 5 – 6 miesiąca życia dziecko powinno stopniowo przestawiać się z mleka matki na potrawy przyrządzane przez rodziców. Należy jednak pamiętać, że czas na wprowadzanie określonych produktów żywieniowych do diety dziecka jest ściśle określony i należy go precyzyjnie przestrzegać. Nowe składniki diety nie mogą być wprowadzane za wcześnie ani za późno. musimy też śledzić reakcję dziecka na nowe produkty aby móc w porę wychwycić ewentualne reakcje alergiczne.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here