Jadłospis 15 miesięcznego dziecka

3
17316
jadłospis 15 miesięcznego dziecka

Układanie jadłospisu dla 15 miesięcznego dziecka nie jest takim łatwym zadaniem. Nie jest to już niemowlak, który może przyjmować tylko mleko i drobne papki ale nie jest to także duże dziecko, które może spożywać pokarmy tak samo jak osoba dorosła. Aby poprawnie ułożyć jadłospis 15 miesięcznego dziecka warto skorzystać z porad dietetyków i specjalistów do spraw żywienia. Postaramy się jednak w tym krótkim artykule przybliżyć nieco podstawowe zasady jakimi należy się kierować układając taki jadłospis.

Jak powinien wyglądać jadłospis 15 miesięcznego dziecka?

Prawidłowy jadłospis powinien się składać z pięciu małych posiłków. Śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorka i kolacji. Śniadanie powinno być zaplanowane około na godzinę siódmą. Ostatni posiłek powinniśmy ustalić na godzinę maksymalnie 20.

Śniadanie i drugie śniadanie

Na śniadanie możemy przygotować ciemne pieczywo, płatki zbożowe lub kaszę jaglaną. Niezbędnym dodatkiem są warzywa i owoce. To najważniejsze źródło substancji odżywczych i witamin. świeżych warzyw nie da się zastąpić żadnymi suplementami. Do tego niezbędny jest produkt zawierający białko. Może to być chude mięso, mleko lub jajka. Niezbędne będzie także źródło tłuszczu na przykład oliwa z oliwek. Jako napój może posłużyć herbata. Nie polecamy stosowania na śniadanie popularnych parówek. Nie są one wytwarzane z wysokiej jakości mięsa. Jest to mięso oddzielone mechanicznie naszpikowane wieloma ulepszaczami smaku.

Obiad

Na obiad proponujemy ziemniaki, makaron lub kaszę. Jako dodatek chude mięso z kurczaka lub indyka. Surówkę może tworzyć marchewka z jabłkiem. Ważne jest aby obiad również posiadał dużą ilość warzyw w postaci surówek. Owoce można dostarczyć w postaci soku zrobionego z marchewek i jabłek w sokowirówce.

Podwieczorek i kolacja

Około 18 na podwieczorek można dziecku podać owoce z jogurtem naturalnym. Na kolację ok godziny 20 idealna będzie kaszka.

Są to tylko poglądowe propozycje na ułożenie zdrowego i smacznego jadłospisu dla 15 miesięcznego dziecka. Oczywiście nie można codziennie stosować takich samych posiłków. Codzienny jadłospis należy urozmaicać. Jeśli nie wiemy dokładnie które produkty możemy używać do przygotowywania posiłków dla najmłodszych warto zapytać o zdanie dietetyka. Istnieją specjaliści, którzy głównie zajmują się układaniem zdrowych diet dla najmłodszych.

W dziecku warto od najmłodszych lat zaszczepić nawyk jedzenia zdrowej żywności opartej głównie na warzywach i owocach. Nie możemy od najmłodszych lat uczyć dzieci jeść parówki i inne fast foody. Może to źle się odbić na ich zdrowiu w późniejszych latach. Unikajmy także produktów solonych i słodzonych. Im mniej takich przypraw w naszej kuchni tym lepiej dla naszego zdrowia.

[Głosów:153    Średnia:2.3/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here