Depresja wśród uczniów

0
1211
blog edukacyjny

Każdego roku coraz więcej dzieci odbiera sobie życie. W ubiegłym roku informacja o samobójstwie 8 letniej dziewczynki wstrząsnęła całą Polską. Okazuje się, że blisko 200 nastolatków w wieku od 10 do 19 roku życia dokonuje samobójstw w ciągu roku, a niestety liczba ta stale wzrasta. Ponadto, drugie tyle osób podejmuje próby odebrania sobie życia.

Jeśli myślisz, że depresja daje łatwo zauważalne objawy, jesteś w dużym błędzie. Dziecko może być radosne, uśmiechnięte, a do domu przynosić same piątki. W jego duszy zachodzi jednak tak wielkie spustoszenie, że w końcu sięga po to najgorsze rozwiązanie.

Niejeden blog edukacyjny zwraca uwagę na ten coraz bardziej powszechny problem. Okazuje się, że pierwsze sygnały powinni zauważać rodzice oraz pedagodzy, chociaż to nierzadko właśnie oni są powodem stanów depresyjnych. Brak więzi, brak możliwości nawiązania dobrych kontaktów i relacji, presja, naciski, żądania, nakazy i rozkazy czy też zbyt wygórowane oczekiwania. Do tego brak zrozumienia ze strony rówieśników, złamane serce, burza hormonów w okresie dojrzewania, niemożność osiągnięcia celów z coraz bardziej powszechnego przecież wirtualnego świata. Wszystko to przyczynia się do groźnej choroby depresyjnej, która skłania najmłodszych do prób samobójczych. Niestety coraz częściej udanych.

Około 8 000 dzieci leczy się na depresję. Tak naprawdę z tego rodzaju chorobą może zmagać się nawet kilka razy więcej osób niepełnoletnich, ale nie wszystkie zostają we właściwy sposób zdiagnozowane. Częściej depresja dopada dziewczynki aniżeli chłopców, a psycholodzy potwierdzają, że tego typu zaburzenia udaje się rozpoznać nawet u 2 latków.

Zadaniem dorosłych jest obserwacja dzieci oraz natychmiastowa reakcja. Należy jednak wiedzieć, że objawy depresji u maluchów mogą być zupełnie inne niż u osób dorosłych. Uczniowie mogą wykazywać brak koncentracji uwagi albo problemy z zapamiętywaniem. U najmłodszych dochodzi nawet do cofania w rozwoju – nagle pojawiają się kłopoty z mówieniem czy nocne moczenie. Każdy symptom warto konsultować z psychologiem dziecięcym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here